Logo Gmina Wilczyce

Charakterystyka Gminy

Gmina Wilczyce położona jest we wschodniej części Wyżyny kielecko-sandomierskiej w dolinie rzeki Opatówki w pobliżu zabytkowego miasta Sandomierza. Powierzchnia Gminy wynosi 6994 ha, zamieszkuje ją 3.870 osób. W skład Gminy wchodzi 16 sołectw: Wilczyce, Daromin, Radoszki, Łukawa, Wysiadłów, Ocinek, Gałkowice-Ocin, Dacharzów, Bugaj Bożęcin, Przewody, Zagrody, Tułkowice, Pęczyny, Dobrocice, Pielaszów. Tereny Gminy Wilczyce nadają się do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej. Szczególnie dolina Opatówki może być atrakcyjnym szlakiem. Przez gminę przebiega szlak ścieżki rowerowej i pieszej.


W miejscowości Dobrocice znajduje się gospodarstwo agroturystyczne oferujące turystom zwiedzającym gminę nocleg jak również wyśmienitą kuchnię domową oraz wypoczynek w spokojnym zakątku naszej gminy. Adres strony internetowej gospodarstwa http://dobrockadolina.com.pl

Ośrodek agroturystyczny Orlik w Wysiadłowie.
 Położony jest na obszarze 2 ha, w malowniczej dolinie rzeki Opatówka i w bezpośredniej bliskości rezewatów przyrody Doły Wysiadłowskie i Góry Pieprzowe. Na terenie ośrodka znajdują się 4 zarybione stawy z możliwością wędkowania, a także plażowania na rozgrzanym słońcem piaszczystym brzegu, bądź drewnianym mostku. Przed upałem można skryć się w przewiewnej altanie, szukać cienia w lipowej alei, wśród płaczących wierzb lub otaczających teren zagajnikach. Na osoby chcące popływać czekają łodzie wiosłowa i motorowa, oraz rower wodny. W murowanym budynku do Państwa dyspozycji jest komfortowa sala kominkowa z przestronnym tarasem i wygodne pokoje 2 i 3-osobowe, z możliwością dostawki, z łazienkami i telewizorem. Dla potrzebujących dodatkowego relaksu istnieje możliwość skorzystania z masażu klasycznego. Na rozległym trawiastym terenie, możliwe jest również ustawienia namiotu i przyczepy kempingowej z możliwością podłączenia prądu i wody. "Orlik" Wysiadłów 12 C Tel: 609621811 http://agroturystkasandomierz.nocuj.com.pl/

W ostatnich latach wskutek wycofania się rolnictwa z trudnych do upraw miejsc wzdłuż brzegu rzeki i w bocznych wąwozach powstały enklawy dzikiej roślinności, zwierzyny i ptactwa. Erozja spowodowała, że teren tej doliny jest ciekawy widokowo i przyrodniczo.

Spotkać tu można sporo gatunków ciepłolubnej i stepowej roślinności m.in. wisienkę stepową. Jakość gleb warunkuje odpowiednie warunki do produkcji roślinnej, w szczególności warzyw gruntowych oraz w tunelach foliowych. Znaczną powierzchnię gospodarstw zajmują sady. Gmina Wilczyce jest zagłębiem produkującym zdrową żywność, nie skażoną, gdyż w najbliższej okolicy nie występuje przemysł powodujący jakiekolwiek zanieczyszczenie środowiska. Istnieje na terenie gminy możliwość rozwoju działalności gospodarczej w zakresie przetwórstwa owocowo-warzywnego. W Gminie Wilczyce wszystkie sołectwa są zwodociągowane, stelefonizowane, do 8 sołectw doprowadzony jest gaz. Zdecydowana większość dróg gminnych jest utwardzona asfaltem. Przez teren gminy przebiegają 3 ciągi dróg powiatowych oraz droga krajowa Tarnobrzeg - Warszawa.

Zwiedzając teren gminy oprócz przepięknych krajobrazów napotkamy pamiątki związane ze sławnymi ludźmi wywodzącymi się z terenu Gminy i tak w miejscowości Ocinek znajduje się dom, w którym mieszkał znany pisarz Wincenty Burek. W domu tym zorganizowana została Izba Pamięci z licznymi pamiątkami związanymi z życiem i twórczością pisarza. Pamięć sławnego pisarza i poety Stanisława Młodożeńca upamiętniona jest obeliskiem w miejscowości Dobrocice, gdzie urodził się i mieszkał przez jakiś czas Stanisław Młodożeniec. Upamiętnione zostały również toczące się na terenie gminy działania wojenne, i tak w miejscowości Dacharzów znajduje się pomnik ku czci poległych żołnierzy podczas II wojny światowej a miejscowości Pielaszów pomnik upamiętniający poległych żołnierzy Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich podczas bitwy pod Pielaszowem w akcji "Burza".

Wójt gminy zaprasza

<p>Robert Paluch</p>

Robert Paluch

Przyjęcia interesantów:
wtorek od 800 do 1520. 

Urząd Gminy Wilczyce

Wilczyce 174
27-612 Wilczyce
tel.: 15 837-72-75
fax: 15 837-72-36
e-mail: urzad@wilczyce.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

październik 2021
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.