Logo Gmina Wilczyce

Terroryzm - poradnik

Terroryzm

Nie ma dobrego ani usprawiedliwionego terroryzmu.

Może być tylko słuszna sprawa, którą hańbi niewinnie przelana krew”.

Centrum badań nad terroryzmem

Collegium Civitas

Jednym z  podstawowych  zagrożeń, dominujących we współczesnym świecie,
to bez wątpienia terroryzm i jego eksplozja, która zmienia nieustannie swoje oblicze.

Terroryzm jest najczęściej definiowany jako użycie siły lub przemocy przeciwko osobom lub własności z pogwałceniem prawa, mające na celu zastraszenie i w ten sposób wymuszenie na danej grupie ludzi realizacji określonych celów. Działania terrorystyczne mogą dotyczyć całej populacji, jednak najczęściej są one uderzeniem w jej niewielką część,
aby pozostałych zmusić do odpowiednich zachowań.

Terroryzm i walka z nim, czyli tzw. antyterroryzm, są aktualnie problemem światowym, o charakterze wszechogarniającym i wszechobecnym, a więc globalnym. Dotyczy szerokich sfer życia publicznego, zarówno państw biednych, jak również wysoko rozwiniętych.
Wynika to stąd, że jedne i drugie mają swoje problemy, które nie znajdują rozwiązania
z zastosowaniem procedur i metod właściwych dla świata cywilizowanego. Pojawia się wtedy gwałt i przemoc, a osiąganie wytyczonych celów odbywa się drogą zastraszania, szantażu, wymuszania i przemocy. Terroryzm może być źródłem sytuacji kryzysowych, ale sytuacje kryzysowe mogą wywierać wpływ na uaktywnienie się działalności terrorystycznej.

Terroryzm zaczyna być zjawiskiem powszechnym we współczesnym świecie, skierowanym już nie tylko w kierunku celów wojskowych, ale przede wszystkim w cywilów.

Współczesny terroryzm nie jest zjawiskiem wyizolowanym, istniejącym samodzielnie
i niezależnie od środowiska, w którym się ujawnia. Środowisko terroryzmu to współczesny świat i otaczająca nas realna rzeczywistość. To ważne zjawisko społeczne należy widzieć
i rozpatrywać w kontekście innych zjawisk i determinantów światowej sytuacji geopolitycznej i geostrategicznej, takich zwłaszcza, jak: bezpieczeństwo, zagrożenia, kryzysy i ryzyka.
Tylko takie postrzeganie terroryzmu może doprowadzić do poznania istoty, a zwłaszcza obiektywnych przyczyn sprawczych jego istnienia i rozwoju. Im większą wiedzą na temat terroryzmu będziemy dysponować, tym skuteczniejsze będą działania związane z jego eliminacją z życia społecznego, co realizowane jest w ramach tzw. działań antyterrorystycznych.

Stały, szybki rozwój infrastruktury otaczającego nas świata oraz jej dostępność
dla potencjalnych sprawców czynów przestępczych wskazuje na ogrom wysiłku, jaki trzeba ponieść przy przebudowie świadomości społecznej orientującej ludność i administrację lokalną na przywiązywanie wagi do przedsięwzięć związanych z obronnością i ich własnym bezpieczeństwem w miejscu zamieszkania i najbliższej okolicy.

Bez wątpienia terroryzm jest jednym z największych i coraz bardziej popularnych zagrożeń we współczesnym świecie. Jednak uchronić państwo od wszystkich ataków terrorystycznych praktycznie się nie da.

Terroryzm - poradnik (PDF)

https://www.straz.gov.pl/porady/terroryzm

Wójt gminy zaprasza

<p>Robert Paluch</p>

Robert Paluch

Przyjęcia interesantów:
wtorek od 800 do 1520. 

Urząd Gminy Wilczyce

Wilczyce 174
27-612 Wilczyce
tel.: 15 837-72-75
fax: 15 837-72-36
e-mail: urzad@wilczyce.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

sierpień 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.