Logo Gmina Wilczyce

Ogólna charakterystyka zagrożeń

Ogólna charakterystyka zagrożeń

We współczesnym świecie mamy do czynienia z rosnącą współzależnością poszczególnych sektorów gospodarki i życia społecznego. W konsekwencji, zmienia się charakter współczesnych zagrożeń, rośnie także „wrażliwość” otwartych społeczeństw na zagrożenia asymetryczne oraz zagrożenia związane z rozwojem cywilizacyjnym, napięciami politycznymi, społecznymi itp.

Wszystkie te czynniki wymuszają bardziej zdecydowane poszukiwanie nowych rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa oraz stopniową ewolucję krajowych systemów bezpieczeństwa w kierunku tworzenia kompleksowych narzędzi zarządzania kryzysowego, umożliwiających równoczesne wykorzystanie zarówno komponentów cywilnych, jak i militarnych, na każdym poziomie reagowania: międzynarodowym, regionalnym i krajowym.

Zagrożenia, można podzielić  na 4 następujące grupy:

 • fizyczne obejmujące zagrożenia mechaniczne, elektryczne, pyłowe, termiczne, hałasem, drganiami mechanicznymi (wibracją), oświetleniem, promieniowaniem optycznym
  i laserowym, polami elektromagnetycznymi,
 • chemiczne obejmujące zagrożenia substancjami i preparatami chemicznymi
  w tym rakotwórczymi,
 • biologiczne obejmujące priony i wirusy, bakterie, grzyby, pasożyty wewnętrzne,
  czynniki roślinne i czynniki zwierzęce inne niż pasożyty wewnętrzne,
 • psychofizyczne obejmujące obciążenie fizyczne (statyczne, dynamiczne, monotypia)
  i obciążenie psychofizyczne oraz stres.

Wymienione zagrożenia w różnorodny sposób oddziałują na zdrowie człowieka określone w Konstytucji Światowej Organizacji Zdrowia, wg której jest to stan dobrego samopoczucia fizycznego, psychicznego i socjalnego, a nie tylko brak choroby lub niesprawności. Każde z nich stosownie do dróg i sposobów oddziaływania na człowieka charakteryzują określone parametry wpływające na powstawanie sytuacji zagrożenia oraz poziom ryzyka zawodowego przedstawione szczegółowo przy omawianiu poszczególnych zagrożeń.

W niniejszym dziale zostały przedstawione między innymi opracowania Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, które zawierają przegląd najważniejszych informacji dotyczących poszczególnych zagrożeń jak i postępowania w przypadku ich wystąpienia.

 

Wójt gminy zaprasza

<p>Robert Paluch</p>

Robert Paluch

Przyjęcia interesantów:
wtorek od 800 do 1520. 

Urząd Gminy Wilczyce

Wilczyce 174
27-612 Wilczyce
tel.: 15 837-72-75
fax: 15 837-72-36
e-mail: urzad@wilczyce.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

sierpień 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

 • :
 • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.